NTL WRESTLING: LOCAL WRESTLERS GEAR UP FOR REGIONAL TOURNAMENT (2021-02-26)
Northern Tier Sports ReportThe Northeast Regional Tournament is Saturday, and the NTL has eight wrestlers competing for a spot to go to the Eastern Super-Regional next weekend.
Athens’ Gavin Bradley (113) and Kaden Setzer (138), Troy’s Seth Seymour (126), Canton’s Hayden Ward (138), Wyalusing’s Nick Woodruff (152), NPL’s Kohen Lehman (172), Towanda’s Clay Watkins (215) and Williamson’s Kade Sottolano will all be in action (285) Saturday.
The tournament begins at 9:30 a.m. with semifinals at 11:30 a.m. with finals and consolation finals side-by-side at 4:30 p.m.
Quarterfinals
106
Branden Wentzel, Mtv (21-2) vs Jace Gessner, Lew (16-5)
Lexia Schechterly, LL (9-2) vs Chase Burke, Be (20-5)
Brock Weiss, JS (26-2) vs Vinny Tomasetti, WW (11-5)
Cole Henry, LT (9-0) vs Nolan Baumert, LM (26-9)
113
Jaden Pepe, WA (11-0) vs Wade Alleman, Sha (12-8)
Robert Gardner, SW (31-1) vs Liam Farley, WW (11-6)
Tristyn Bodie, Hon (9-2) vs Kaden Millheim, WR (15-2)
Gavin Bradley, Ath (33-0) vs Brady Freese, SCA (14-4)
120
Mason Barvitskie, SCA (14-0) vs Andrew Johnson, Dan (21-5)
Jackson Many, BR (10-1) vs Kaden Majcher, WR (16-2)
Ethan Kolb, Be (15-5) vs Drew Howell, Hon (9-3)
Max Bluhm, LT (9-1) vs Caden Finck, Mon (27-6)
126
Gable Strickland, Be (26-0) vs Seth Seymour, Tr (21-4)
Ethan Lee, LT (8-2) vs Gabe Gramly, Mif (26-3)
Scott Johnson, Mu (20-4) vs Cael Davisa, HA (8-4)
Dylan Geertgens, Mor (11-0) vs Kole Biscoe, SCA (15-5)
132
Deegan Ross, LT (9-0) vs Conner Heckman, MW (27-6
Kaiden Wagner, Lew (15-2) vs Nick Arcadipane, WW (11-5)
Mason Kong’s, LL (9-1) vs Bryce Vollman, Mu (21-4)
Mason Leshock, LM (29-6) vs Cade Wirnsberger, Mea (22-7)
138
Antonio D’Appollonio, SP (11-0) vs Kaden Setzer, Ath (25-7)
Hayden Ward, Can (10-1) vs Robert Schneider, LT (10-1)
Hunter Burke, LL (9-1) vs Ian Yoder, SCA (15-4)
Conner Harer, Mtg (31-1) vs Logan Bartlett, Lew (16-5)
145
Nathan Higley, SC (20-0) vs Gabriel Andrus, JS (21-8)
Michael Bluhm, LT (8-2) vs Kyler Crawford, Mil (20-6)
Patrick Edmondson, SCA (16-1) vs Jake Leslie, WW (12-2)
Zach Stuart, LL (11-0) vs Troy Bingaman, Mif (22-7)
152
Devon Deem, Mtg (30-1) vs Nick Woodruff, Wya (16-3)
Josh Bonomo, LL (9-2) vs Troy Johnson, CC (17-3)
Isaac Cory, Mtv (21-4) vs Nathan Ofalt, MV (6-20
Cooper Price, WA (10-1) vs Brandon Gedman, SCA (15-4)
160
Nolan Lear, Be (24-1) vs Kaide Drick, Mtg (27-2)
Seth Ross, LT (9-1) vs Ty Nixon, Mu (21-4)
Avery Bassett, MW (28-1) vs Trystan English, Ber (8-3)
Nick Zaboski, LL (11-0) vs Garrett Garcia, SCA (16-4)
172
Gavin Garcia, SCA (18-1) vs Colby Springman, Mtg (26-8)
Jordan Williams, BR (7-4) vs Stephen Roeder, Bl (17-4)
Ethan Gush, Mu (16-3) vs Paul Renner, Hon (9-3)
Kody Cresswell, LT (8-1) vs Kohen Lehman, NPL (13-4)
189
Cael Crebs, Mtv (25-1) vs Ryan Casella, SW (19-10)
Mason Zajac, LT (7-3) vs Jacob Feese, LM (26-3)
Wesley Barnes, SCA (17-1) vs Zach Consia, BR (10-2)
Tim Dailey, Hon (10-1) vs Haydn Packer, JS (24-6)
215
Dylan Bennett, Mtv (23-1) vs Clay Watkins, Tow (15-6)
Jonah Houser, LT (8-1) vs Damon Backes, MCA (22-2)
Zach Foust, Be (23-3) vs Derrick Demann, Mon (7-5)
Connor Wrobleski, WA (10-0) vs Nathan Rauch, Mil (16-9)
285
Emmanuel Ulrich, Mif (25-1) vs Gunner Treibley, Mea (21-8)
Bruce Hartman, Ber (8-2) vs Kade Sottolano, Wil (29-2)
Caleb Burkhart, Hug (23-4) vs Max Shnipes, SP (9-3)
Thomas Flood, WW (11-2) vs Logan McWilliams, CC (14-5)